Podľa veľkosti

Jazvečíkov taktiež delíme na 3 druhy podľa veľkosti:

  • Štandardný
  • Trpasličí
  • Králičí

Štandardný jazvečík je samostatná kategória a môže sa páriť iba so štandardným. Obvod hrudníka je od 35 do 45 cm u sučiek, a od 37 do 47 u psov. Pracovne je všestrannejší a veľmi obľúbený. K práci sa najčastejšie používa jazvečík hrubosrstý, jeho hrubá srsť s podsadou ho chráni celoročne pred nástrahami lesa a tiež pred chladom v zime. Často sa stretávame i s hladkosrstým variantom, ktorý najlepšie odoláva všetkým bodliakom a lepkavým guličkám v prírode. Menej často, ale predsa, vidieť poľovne pracovať jazvečíka dlhosrstého, ktorého krásna a elegantná srsť však krajšie ukáže na výstavnom koberci.

Trpasličí jazvečík má obvod hrudníka od 30 do 35 cm u sučiek, od 32 do 37 cm u samcov. Vzrastom je o niečo menší, než jazvečík štandardný, ale väčší, ako jazvečík králičí. Je obľúbeným kompromisom, zlatá stredná cesta. V lese dokáže byť obratnejší a samostatnejší ako jeho králičia verzia. Ak budete ich pracovnú vlohu od začiatku rozvíjať, vedia byť výborní pracanti v teréne. Všeobecne ale platí, že miniatúrne rázy nemajú poľovnú vlohu tak výraznú, ako jazvečík štandardný, preto sú ako spoločníci vhodnejší. Vrhy bývajú menej početné ako u štandardného rázu, a vo vrhu býva väčšinou viac trpasličích, než králičích šteniatok.

Králičí jazvečík je vzrastom najmenší z nich a jeho obvod hrudníka musí byť do 30 cm u sučiek, do 32 cm u samcov, ale kostra musí byť dostatočne silná pre prácu, príliš drobné a jemné jedince nie sú žiadúce. Bol vyšľachtený do králičej nory na králiky, preto je obvod hrude životne dôležitý, zaseknutím by mohol uhynúť. Keďže svojim vzrastom pripomína večné šteniatko, je veľmi obľúbený hlavne ako domáci spoločník. Netreba sa však nechať pomýliť, pri správnom poľovnom vedení vie prejaviť veľkú chuť pracovať a neraz dokáže prekvapiť. Treba si však uvedomiť jeho malý vzrast, ktorý môže v určitých situáciách psíka limitovať. Padnutý strom, vysoký sneh či väčšie prekážky zdolá pravdepodobne iba s vašou pomocou, ak nie je inej cesty. Ak ste príliš aktívny a hľadáte parťáka na dlhé prechádzky, siahnite radšej po väčšej variante. Králičí jazvečík je početne najmenej zastúpené plemeno, nakoľko v jednom vrhu sa rodí v priemere 1-4 šteniatka.

Zvláštnosťou je, že trpasličí a králičí sa môžu navzájom páriť a v jednom vrhu môžu byť šteniatka trpasličie i králičie, záleží len na tom, ako v dospelosti dorastú. Finálne meranie by sa malo vykonať po veku 15 mesiacov, kedy sa kostra považuje za definitívne vyzretú a ustálenú. Následne sa zaradia do svojej kategórie, v ktorej zostanú po zvyšok života. V rodokmeni psa sa preto uvádza ako Jazvečík trpasličí – králičí. Meria sa obvod hrudníka v najširšom bode tesne za prednými nohami v stoji. Na meranie je vhodný úzky vyťahovací meter, nie krajčírsky. Pri meraní používajte číslicu 10 ako nulu a meter prekrížte, od výslednej hodnoty potom odrátajte 10 cm. Ak by ste merali od nuly, mohli by ste namerať obvod aj s vlastnými prstami.