Hlava

Podlhovastá, pri pohľade zhora a z boku sa rovnomerne zužuje až po nosovú hubu, nie je však špicatá. Jarmové kosti (silné oblúky pod očami) výrazne vystupujú. Nosová časť hlavy a špička nosa sú dlhé a úzke. Pomer dĺžky lebky k nosovej hube by mal byť 1:1, teda rovnako dlhé. O niečo dlhšia nosová huba predstavuje výraznú, elegantnú hlavu. Opačne kratšia nosová huba, než lebka, predstavuje tzv. loveckú papuľu. Lebka sa zdá široká, pretože nosová huba nemá požadovanú dĺžku, čo lebku opticky rozširuje. Takejto hlave chýba ušľachtilosť. Hlava by mala byť primerane veľká k telu a na prvý pohľad rozpoznateľná, či sa jedná o psa alebo suku.


Jemne klenutý Ram´s nose (tzv. baraní nos) je žiadúci, rovná nosová huba je tolerovaná, avšak typ nosu ako Pointer (stúpajúci profil nosu) je diskvalifikačný, kedy sa hlavové roviny zbiehajú.

jemne klenutý tzv.baraní nos – ram´s nose


Jednotlivé variety srsti majú výrazné rozdiely v sklone hlavy. Zatiaľ čo u hladkosrstých sa vyžaduje jemné tvarovanie hlavy, hrubosrsté jazvečíky majú širšiu lebku a hrubšie črty. Dlhosrsté jazvečíky majú rovnejší tvar hlavy, menej výrazný stop (sklon medzi lebkou a papuľou) a celkovo užšie mordy (lebky). Nedostatočný stop – čelový sklon typu Barzoj je rovnako chybou ako príliš výrazný čelový sklon typu Pointer. Týlny hrboľ (výstupok na zátylku lebky) by nemal byť príliš výrazný, ale je dobre hmatateľný. Všeobecne platí, že hlavové roviny by sa mali mierne rozchádzať. Pysky nosovej huby by mali byť napnuté, dobre prekrývajúce spodnú čeľusť, bez výrazného previsu. Čeľuste sánky silne vyvinuté, s dobrou substanciou – mohutnosťou, dostatočnej šírky pre 6 predných rezákov.


Pri trpasličích a králičích rázoch poznáme ešte pojem „jablková hlava„, ktorá je príliš mohutná do šírky s krátkou nosovou hubou, guľatým okom a je považovaná za chybnú. Rovnako i hlava „pinč“ s krátkou nosovou hubou, úzkou až špicatou čeľusťou a vysoko nasadenými malými ušami. Oba prípady sú vylučujúcou dedičnou vadou pochádzajúcou od predkov z histórie šľachtenia miniatúrnych rázov.

Obrázok č.1 a 2 je ideálny profil hlavy zboku aj zhora, s čeľusťou jemne sa zužujúcou smerom k nosu, jemne klenutá nosová huba, správny pomer dĺžky lebky a nosovej huby, hlavové roviny sa jemne rozchádzajú. Správne nasadené ucho.

Obrázok č.3 a 4 je chybný, nadmerne výrazný stop (ukazuje šípka), nízko nasadené a zložené uši. Chybná čeľusť, privretá medzi očami a nosom. Stúpajúca nosová huba smerom k nosu, hlavové roviny sa zbiehajú (Pointer typ).

Obrázok č.5 ukazuje krátku, úzku čeľusť, s vysoko nasadenými malými ušami, tzv. pinč hlava, najmä u králičích rázov. Obrázok č.6 zobrazuje lalok (voľnú kožu pod krkom). Koža by mala tesne priliehať na celom tele vrátane krku.


U hrubosrstých jazvečíkov dodáva hlave potrebnú ušľachtilosť, eleganciu a výraz i správna úprava hlavy, pričom každý typ hlavy sa upravuje iným spôsobom.

Hlava a výraz tváre je asi prvé, čo si všimne väčšina laickej verejnosti a usúdi, či sa mu psík páči, alebo nie. Treba si ale uvedomiť, že pes po hlave nechodí a ak nejde o výrazné vady lebky, výraz či malá ušľachtilosť/elegancia sú iba estetickými nedostatkami, ktoré prácu jazvečíka nelimitujú. Avšak vady v kostre, najmä v uhlení predných a zadných končatín, srsti či zuboch, sú vadami závažnými, pretože znemožňujú psovi efektívne pracovať.