Uši

Ušiam psa treba venovať rovnakú, ak nie väčšiu pozornosť než očiam. Zdalo by sa, že previsnuté ucho bude dobre chrániť samotné vnútro ucha, avšak ich zlé odvetrávanie a chlpy vnútri ucha spôsobujú hromadenie ušného mazu, čo je živnou pôdou pre kvasinky a iné ochorenia.

Pri dlhosrstých a hrubosrstých jazvečíkoch treba vnútorné chlpy ucha pravidelne vytrhávať, čím sa celé ucho prevzdušní. Vnútro ucha následne vytrite vlhčenou servítkou od ušného mazu a ucho nechajte chvíľu preklopené, aby sa vyvetralo a vyschlo. Pri väčšom množstve ušného mazu či nečistôt použite ušné kvapky ako Otodine či Malacetic, bežne dostupné u veterinára. Nakvapkajte do ucha a chrupavku ucha postláčajte, aby sa nečistoty uvoľnili. Následne vytrite čistou servítkou do sucha a postup opakujte, kým nebude ucho čisté. Hlbšie časti môžete opatrne vytrieť vatovými tyčinkami.

Ak pes podráždene otriasa hlavou, škriabe si uši, alebo sa nervózne váľa v pelechu, neodkladne vyhľadajte veterinára ! Pravdepodobne ide o kvasinky, svrab či iný problém, ktorý si vyžaduje odborný zásah. Vnútorné ucho zapácha, ušnica sa začína sfarbovať do tmavo-červena až fialova či iných nezdravých odtieňov. Pes cíti značný diskomfort, navyše sú tieto choroby prenosné i na iné psy v ich blízkosti.