Štandard plemena

Presný opis, ako má jazvečík vyzerať sa volá „štandard plemena“ a jeho aktuálnu a podrobnú špecifikáciu nájdete na stránke klubu chovateľov jazvečíkov.

V samostatných sekciách si viac priblížime jednotlivé časti jazvečíka a pokúsime sa stručne objasniť niektoré odborné definície, aby boli ľahšie pochopiteľné i pre laickú väčšinu.
V skratke ale platí nasledovný obrázok, ktorý síce pôsobí ako ťažká matematika, ale poskytuje podrobný a presný opis kostry jazvečíka:

Prvý podrobný opis plemena jazvečík vydalo Nemecko v roku 1879, preto mu bolo plemeno priznané ako národné, hoci sa vo veľkej miere spolupodieľalo i Anglicko. Nemecko je jediná krajina, ktorá môže vydávať zmeny v znení štandardu. Nemecko rovnako založilo organizáciu WUT – World Union Teckel, ktorá združuje všetky kluby jazvečíkov ostatných krajín sveta. Raz ročne organizuje i špeciálnu výstavu jazvečíkov, ktorá sa každý rok koná v inej krajine a vydáva tituly pre WUT šampióna krásy a WUT pracovného šampióna.

Od roku 1879 prešiel štandard plemena viacerými výraznými zmenami a dnes sa už považuje za ustálený, hoci ho nemožno považovať za mŕtvu literatúru, nakoľko ide o neustály vývoj plemena, ktoré sa prispôsobuje aktuálnym pracovným a zdravotným požiadavkám. Najzásadnejšími zmenami však bez pochyby boli napríklad vypustenie dovtedy požadovaného prekĺbenia predných nôh (Knicken, r.1912, r.1952), ustálenie výšky 1/3 tela od zeme (r.1947), zmena požadovaného zhryzu z kliešťového na nožnicový (táto zmena sa v histórii plemena udiala viackrát, r.1912, r.1947), stanovenie dedičných vád chvosta (r.1961).

Pri výklade štandardu, v chove a pri posudzovaní jazvečíka by sme však mali mať na pamäti, že jazvečík je lovecký pes, nad zemou i pod zemou. Táto veta nám dáva kompletnú odpoveď na otázku, aká je úloha jazvečíka ?

Jazvečík je predovšetkým poľovnícky pes s využitím pod zemským povrchom a to znamená, že jeho funkčná krása je striktne spojená s týmto spôsobom lovu. Všetko v rámci nášho plemena – temperament, typy, veľkosti, anatomická stavba a kostra, zauhlenia, pohyb, kvalita srsti, požadovaná definícia atď. – môže byť vysvetlené schopnosťou loviť pod zemou. Samozrejme, rozhodcovia ani chovatelia nemusia byť poľovníci, ale musia rozumieť, pre aký účel bolo toto plemeno vyšľachtené a ako by mal jazvečík vyzerať, aby bol v práci použiteľný.
Funkcionalita u pracovných psov prevažuje nad všetkým ostatným !

komentár 4.2 zo štandardu FCI č.148, vydanie zo 7.novembra 2019/D

Presne toto by sme mali ctiť. Jazvečík tu bol dlho pred nami a je výsledkom ťažkej práce množstva chovateľov a dnes je len na nás, čo tu zanecháme pre ďalšie generácie.