Krytie

Pozostáva z viacerých povinných úkonov, ktoré samotnému krytiu či už predchádzajú, alebo nasledujú po ňom:
1. Výber vhodného jedinca
2. Zaslanie Žiadosti o odporúčanie na párenie
3. Párenie
4. Postup po párení
5. Postup po narodení šteniat alebo neoplodnení suky


1. Výber vhodného jedinca

Každý majiteľ chovnej suky by si pri výbere vhodného psa mal položiť otázku, čo chce svojím chovom dosiahnuť. Či sa chce zamerať na exteriérové kvality svojho chovu, alebo ísť skôr po pracovnej línii, prípadne či trvá na plnochruposti (pri štandardnom ráze povinnosť), kvalite srsti, farbe. Rovnako pri výbere psa zohľadňujeme prípadné nedostatky, ktoré chceme na chovnej suke vylepšiť. Príklad, ak má suka horšie uhlenia končatín, hľadáme psa s uhlením správnym. Pri horšej srsti hľadáme srsť výrazne kvalitnejšiu. Pri chýbajúcich zuboch hľadáme plnochrupého psa. Týmto zámerom sa snažíme docieliť, aby boli štence lepšie vyvážené, no je to vždy v rukách prírody, aký mix nám ponúkne.
Chovné jedince evidované v našej krajine nájdete v Databáze na stránke klubu SKCHJ, prípadne sa môžete obrátiť na poradcov chovu v zahraničných krajinách. Ak v databáze nenájdete uvedené kontakty na majiteľa psa, obráťte sa na poradcu chovu, ktorý vás s ním skontaktuje. Pri komunikácii s majiteľov chovného psa si vopred dohodnite konkrétne podmienky párenia, a to konkrétne cenu za párenie, či je cena splatná v celosti alebo v častiach (napríklad 50% pri párení, 50% po pôrode). Ak je splatná v celosti, či priamo po párení, po potvrdení gravidity alebo až po samotnom pôrode. Niektorí chovatelia si za párenie žiadajú šteňa z vrhu, je vhodné sa dohodnúť, či psa alebo suku a čo v prípade, ak také pohlavie vo vrhu nebude, prípadne bude iba jedno a obaja budete mať záujem, kto z vás má prednosť. Tiež sa informujte, čo v prípade neoplodnenia suky, pôrode uhynutých šteniec či narodení jedného šteňaťa. Skúsený chovateľ vám poskytne náhradné krytie zdarma, všetko je však vecou dohody medzi vami.


2. Zaslanie Žiadosti o odporúčanie na párenie

Presný postup a inštrukcie nájdete na stránke klubu jazvečíkov, dôkladne si ich preštudujte a dodržujte stanovený postup. Je dôležité žiadosť riešiť v dostatočnom časovom predstihu ! V krátkosti zhrnutie celého procesu, majiteľ chovnej suky musí pred jej párením oznámiť poradcovi chovu, že má úmysel suku páriť a tiež uviesť, s akým psom, pričom môže uviesť až tri chovné jedince. Na tento účel vyplní „Žiadosť o odporúčanie na párenie„, v ktorej všetky podrobnosti uvedie. Psov si môže vybrať sám, prípadne sa pri ich výbere obrátiť na poradcu chovu. Ten následne skontroluje správnosť údajov a tiež posúdi, či je takéto spojenie vhodné, a či nejde o príbuzenské spojenie. Odporúčanie na párenie sa vydáva na obdobie chovateľského roka, to je od 1.novembra daného roka do 31.októbra nasledujúceho roka. Teda ak pošlete žiadosť napríklad v marci, jeho platnosť bude do 31.októbra toho istého roka. Potvrdené Odporúčanie si starostlivo uschovajte, budete ho potrebovať neskôr pri samotnom párení.


3. Párenie

Ak už máte vybraného favorita, doma potvrdené odporúčanie na párenie a sučke sa blíži termín hárania, denne ju kontrolujte. Počas celého hárania máte iba pár dní vhodných na úspešné párenie. Z pravidla to býva 10.-15. deň od začiatku hárania, ale je to veľmi individuálne u každej sučky. Za týmto účelom, a hlavne v prípade, ak sa chystáte na ďalekú cestu za chovným psom, môžete u veterinára nechať urobiť krvný test na hladinu Progesterónu, aby ste mali istotu, že je vhodný čas a vaša cesta nebude zbytočná. Rovnako viete pozorovať zmeny na sučke, ktorá sa v týchto dňoch psom ochotne stavia a dvíha chvost, čím dáva najavo, že je povoľná k páreniu. Hoci fenka psovi od začiatku hárania voní, tá v prvých dňoch o psa nemá záujem, v jeho prítomnosti si sadá, psa zaháňa a jeho dvorenie ju obťažuje. Naopak v tom správnom čase sučka psov sama vyhľadáva, vyzýva do hry, nechá sa oňuchať a dobrovoľne znáša jeho prejavy dvorenia a predohry.
Pre párenie psom vyberte vhodné miesto s dostatkom súkromia a pohodlia, pričom ich majte celý čas pod dozorom. Bežné sú zoznamovacie „tanečky“, kedy okolo seba pár minút skáču, prípade sa naháňajú. K samotnému páreniu bude možno potrebná i vaša asistencia, každá sučka môže reagovať individuálne, najmä pri prvom párení. Sučku pridŕžajte, aby sa po psovi neohnala zubami, v žiadnom prípade by však nemalo ísť o jej „znásilnenie“, ak očividne nejaví záujem spolupracovať. Ak nemáte dostatočné skúsenosti s párením, požiadajte skúseného chovateľa o pomoc. Veľmi užitočná môže byť odborná literatúra, kde sa dozviete viac o háraní suky, párení, gravidite suky, pôrode, starostlivosti o šteniatka, na čo všetko sa máte pripraviť, aby ste nič nezanedbali.


4. Postup po párení

Po úspešnom párení vyplňte s majiteľom psa potrebné údaje na Odporúčaní na párenie a ďalej postupujte podľa inštrukcií uvedených na stránke klubu SKCHJ.
Rovnako postupujte i pri neuskutočnenom párení, keď platnosť Odporúčania na párenie vypršala bez toho, aby párenie prebehlo.


5. Postup po narodení šteniat alebo neoplodnení suky

Ak do 75 dní od párenia neprišlo k vrhu šteniat, pravdepodobne ide o neúspešné krytie, kedy sučka nebola oplodnená, o čom treba informovať majiteľa chovného psa i poradcu chovu.
Rovnako úspešné krytie zakončené vrhom šteniat je potrebné do 10 dní od vrhu oznámiť poradcovi chovu. V oboch prípadoch preto vyplňte a zašlite tlačivo Hlásenie vrhu/neoplodnenia suky, ktoré nájdete aj na stránke klubu SKCHJ spolu s presnými inštrukciami, ako postupovať.