Kúpanie

Za normálnych okolností nie je kúpanie jazvečíka držaného v byte či dome nutné, psa kúpeme iba vtedy, ak je špinavý, a to iba časti, ktoré má špinavé, čo sú väčšinou nohy a podvozok. Celého psa kúpeme, ak sa v niečom voňavom vyváľal, alebo je napadnutý parazitmi. Môžeme použiť buď nedráždivé detské mydlo, alebo šampón určený na daný druh srsti, prípadne prostriedok na odstránenie parazitov, ako napríklad blchy. Počas sprchovania psa dávame pozor, aby mu nevnikol šampón do očí a uší. Všeobecne platí pravidlo, psa kúpať čo najmenej. O to častejšie perte psie pelechy a pes bude voňať. Časté kúpanie žiadnej srsti ani koži neprospieva. Obzvlášť tesne pred výstavou psa nekúpte, u hlaďákov sa stratí lesk, u dlháňov sa môže vlniť a u hrubákov môže zostať príliš nadýchaná či sa kučeraviť a zjemnieť. Hrubosrsté jazvečíky nekúpte ani pred trimovaním, srsť sa potom šmýka. Samozrejme vyššiu hygienu si vyžadujú fenky počas hárania, no opäť umývajte iba intímne partie.

U niektorých psov sa môžete stretnúť s alergickou reakciou kože po častom kúpaní. U týchto jedincov siahnite radšej po šampónoch pre alergikov na upokojenie pokožky, bežne dostupných u veterinára.

Tip: Ak máte doma svorku večne blatových jazvečíkov po každej vychádzke, dajú sa dnes kúpiť už aj plastové vane pre psov na domáce použitie v exteriéri. Stačí už len z domu vyviesť nemrznúci ventil s teplou vodou na fasádu a pripevniť sprchovú hadicu, najlepšie s bidetovou sprškou ovládanou palcom. Takúto vaňu môžete používať celoročne.